
Створення надійної кормової бази та покращення якості всіх видів кормів – одна з найбільш важливих проблем розвитку сільського господарства для усунення кризового становища в тваринництві.
Тварини проявляють свої генетичні продуктивні можливості за умов повноцінної збалансованої годівлі, проте в сучасному тваринництві складною залишається проблема збалансування кормових раціонів за білком і складом незамінних амінокислот. У зв’язку з цим пошуки резервів збільшення виробництва високобілкових кормів, збалансування кормових раціонів за органічними та мінеральними речовинами, вітамінами мають надзвичайно важливе значення.
Останнім часом значно зріс інтерес як вітчизняних, так і зарубіжних сільськогосподарських товаровиробників до значного поширення в сільськогосподарському виробництві вузьколистого люпину кормового призначення, що став фактично новою кормовою культурою. Однією з головних переваг кормових сортів вузьколистого люпину порівняно з білим і навіть жовтим видами є ранньостиглість, а також стійкість проти антракнозу.
Сумісне вирощування люпину вузьколистого зі злаковими культурами дає можливість одержати збалансовані за протеїном зелений корм і силос.
Дослідження проводилися в межах землекористування Рівненського інституту АПВ НААНУ у лабораторії кормовиробництва та біоенергетичної сировини впродовж 20062008 рр. Ґрунти під дослідами – чорноземи типові малогумусні легкосуглинкові. Орний шар ґрунту характеризується такими агрохімічними показниками: рН сольової витяжки – 7,0, вміст гумусу (за Тюріним) – 1,9%, сума увібраних основ – 20,2 мг на 100 г ґрунту, гідролітична кислотність – 0,52 мгекв на 100 г ґрунту, рухомий фосфор і калій (за Кірсановим) – відповідно 30,4 і 11,8 мг на 100 г ґрунту, легкогідролізований азот (за Корнфільдом) – 6,72 мг на 100 г ґрунту.
Попередник – озимий ріпак. Розмір облікової ділянки – 25 м2, повторність – триразова. Мінеральні добрива застосовували у вигляді аміачної селітри, гранульованого суперфосфату, калімагнезії в дозі N30 K45 P45 під передпосівну культивацію.
Погодні умови за роки дослідження були в основному сприятливими для інтенсивного росту і розвитку люпину вузьколистого в сумішках із однорічними злаковими культурами.
Вирощування сумісних посівів люпину вузьколистого з вівсом і ячменем передбачає здійснення таких агрозаходів: після збирання зернового попередника лущення стерні або обробка поля гербіцидом суцільної дії (раундап, 4 л/га); оранка на глибину 20-22 см; передпосівна культивація на глибину 5-7 см з одночасним боронуванням; передпосівна обробка насіння проти хвороб вітаваксом 200ФФ (2 -3 кг/т); сівба з використанням високопродуктивних сортів – люпин вузьколистий Пелікан; ранній строк сівби, коли ґрунт на глибині 10 см прогріється до 5-7°С; післяпосівне прикочування кільчастошпоровими котками; збирання врожаю проводили в фазу початку утворення блискучих бобиків у люпину.
Встановлено, що серед досліджуваних сумісних посівів люпину вузьколистого із злаковими культурами найвищу продуктивність забезпечила сумішка люпину вузьколистого, 1,2 млн/га, з вівсом, 0,8 млн/га (табл. 1, 2). Так, максимальний урожай зеленої маси 366 ц/га в 2008 р. і в середньому за три роки досліджень 421 ц/га забезпечила сумішка люпину вузьколистого при нормі висіву 1,2 млн/га і 0,8 млн/ га вівса, що відповідно на 174 і 131 ц/ га вище в порівнянні з чистим посівом люпину вузьколистого – 192 і 290 ц/га (табл. 1).
Аналізуючи поживність зеленої маси сумішок, встановлено, що в середньому за роки досліджень найвищий збір кормових одиниць (65,7 ц/га), перетравного протеїну (8,67 ц/га) і кормопротеїнових одиниць (75,5 ц/га) забезпечила сумішка в складі люпину вузьколистого, 1,2 млн/га, з вівсом, 0,8 млн/ га. Вміст у одній кормовій одиниці перетравного протеїну становить 132 г (табл. 2).
Слід зазначити, що у сумішках зменшення норми висіву люпину вузьколистого від 1,2 до 0,9 млн/га і збільшення норми висіву злакових компонентів (вівса і ячменю до 1,4 млн/га) призводить до зниження врожаю зеленої маси відповідно на 26-39 і 43-62 ц/га; кормових одиниць – на 4,4-10,3 ц/га; перетравного протеїну – на 0,6-1,75 ц/га; кормопротеїнових одиниць – на 4,9-13,2 ц/га порівняно з сумішкою люпину, 1,2 млн/га, та вівса, 0,8 млн/га.
ВИСНОВКИ
За результатами досліджень встановлено, що в умовах Західного Лісостепу на чорноземах типових малогумусних легкосуглинкових максимальний урожай зеленої маси та збір поживних речовин (кормових одиниць, перетравного протеїну, кормопротеїнових одиниць) забезпечила сумішка люпину вузьколистого, 1,2 млн/га, та вівса, 0,8 млн/га.
Г.Ф. Ровна, с. н. с., О.Ю. Злотенко, м. н. с., Рівненський інститут АПВ НААНУ
Опубліковано в журналі “Агроном”, 2011