28 Березня 2024

Універсальний Carrier – більше можливостей за менших витрат

Оптимізація технологічних процесів при вирощуванні сільськогосподарських культур відіграє одну із ключових ролей у отриманні позитивного результату. Дедалі частіше аграрії, прагнучи зекономити ресурси і скоротити  кількість проходів по полю, віддають перевагу універсальним агрегатам, які здатні вирішувати різноманітні завдання – чи то лущення стерні, дискування, чи передпосівний обробіток. До таких знарядь належить і дисковий культиватор Carrier. Нещодавно цей агрегат з’явився у ТОВ «Прогрес», що на Чернігівщині, і вже встиг якнайкраще проявити себе.

– До вибору техніки ми завжди підходимо зважено, адже інвестиції у неї значні, й щоб той чи інший агрегат окупив себе якомога швидше, потрібно, щоб він був універсальний і оптимально відповідав технологічним потребам та можливостям господарства. Інакше це буде призводити до недоотримання врожаю і, як наслідок, до втрати прибутку. Тому важливо брати до уваги не тільки технічні особливості агрегату, а й агрономічні показники, – розповідає Олександр Антоновський, заступник директора з рослинництва ТОВ «Прогрес», розташованого в селі Гнідинці Варвинського району Чернігівської області.

Олександр Антоновський, заступник директора з рослинництва ТОВ «Прогрес»
Олександр Антоновський, заступник директора з рослинництва ТОВ «Прогрес»

– Наше господарство постійно займалося двома напрямками – рослинництвом і тваринництвом. Крім того, ми завжди значну увагу приділяли збереженню родючості ґрунтів.

На сьогодні ТОВ «Прогрес» має в обробітку 4800 га землі й вирощує такі культури, як соняшник – 600 га, кукурудзу – 1500 га, озимий ріпак – 300 га, озиму пшеницю – 1200 га, сою – 300 га, озиме жито – 100 га. Крім того, ми сіємо гірчицю, рідше – гречку як сидеральні культури. Взагалі сидерати висіваємо щороку на тих площах, які були зайняті озимими зерновими. Не дозволяємо, щоб земля залишалася не обробленою. Такий підхід дає нам змогу вирішувати низку завдань: покращити структуру ґрунту, збагатити його органікою, зберегти вологу, уникнути ерозії ґрунту, що в кінцевому підсумку позитивно впливає на врожайність. Через сидеральні культури ми також хочемо мобілізувати ті поклади фосфору та калію, які є в нас у ґрунті, перевести їх із недоступної в доступну для рослин форму, – пояснює заступник директора.

– Окрім комерційних і сидеральних культур, суттєву площу – близько 800 га – в нас займає кормова ланка: люцерна на сіно та сінаж, овес на сіно, сорго (суданська трава) на зелену масу, кукурудза на силос. Частина зернових теж використовується для потреб тваринництва. Наприклад, екстрадуємо сою і добавляємо в корм як джерело білка.

Що ж до ґрунтових умов у нашому регіоні, то загалом вони сприятливі для вирощування основних культур. Більшість земель – чорноземи типові легкосупіщані з вмістом гумусу 3,5–3,8%. Середній рівень pH 6–6,5. А от з вологою в останні роки проблема. Цей рік видався більш-менш нормальним. Але якщо брати останні три роки, то в середньому більше ніж 150–200 мм за вегетаційний період у нашій зоні не випадає: у 2016 було 115 мм, у 2017 – 87 мм, у 2018 станом на середину літа – 240 мм.

Все це, звісно, позначається і на врожайності, яка залежно від сезону може суттєво відрізнятись. В середньому ж ми досягаємо таких результатів: по озимій пшениці – 65 ц/га, кукурудзі на зерно – 95 ц/га, соняшнику – 37 ц/га, сої – 28 ц/га, озимому ріпаку – 38 ц/га.

Погодні умови впливають і на вибір системи обробітку ґрунту, яка спрямована насамперед на збереження вологи. Тому вже понад 15 років на всіх площах ми проводимо лише безвідвальний обробіток ґрунту. Залежно від культури та попередника можемо застосовувати як глибоке розпушування – під кукурудзу та соняшник, так і неглибоке дискування, наприклад, під пшеницю після ріпаку чи кукурудзи на силос. Озима пшениця після соняшнику та ріпак після пшениці взагалі висіваються по «нулю». Звичайно, це не нульова технологія у класичному розумінні, коли площі не обробляються роками… Швидше змішана. Тому й набір техніки відповідний.

Загалом техніка в нашому господарстві високопродуктивна і не дешева. Перш ніж придбати той чи інший агрегат, ми аналізуємо особливості його роботи і обираємо той, який найкраще відповідає нашим технологіям. Так було і цього року, коли у нас виникла необхідність у заміні дискової борони. Справа в тому, що ми потребували агрегату, який би міг максимально якісно і швидко проводити неглибокий передпосівний обробіток ґрунту та готувати оптимальне посівне ложе. Тоді ми і звернули увагу на дисковий культиватор Carrier. Це було наше перше знайомство з технікою від шведського виробника Väderstad. Серед подібних агрегатів на ринку його робота нам сподобалась найбільше.

Carrier
Комбінація з дисків діаметром 450 мм з маленькими вирізами і важкого металевого котка – це оптимальний варіант для мілкого передпосівного обробітку грунту

Взагалі, коли ми шукали необхідний нам ґрунтообробний комплекс, питання ціни для нас не було на першому місці. Головне – це якість і можливість мілкого обробітку. Ми бачили роботу Carrier у сусідніх господарствах, їздили на демо-покази і переконались у його ефективності. Зрештою зупинили свій вибір на 8-метровому агрегаті. Брали його під наш 400-сильний трактор John Deere.

Головна перевага Carrier 820, на відміну від інших подібних машин, полягає в тому, що як передпосівний агрегат він може обробляти ґрунт на мінімальну глибину – 3–4 см, а це саме те, що потрібно для пшениці та ріпаку. Адже оптимальний передпосівний обробіток слід проводити на ту глибину, на яку буде закладатись насіння, при цьому ідеально її витримувати. Від цього залежить дружність сходів. І культиватору Carrier це добре вдається, – розповідає Олександр Антоновський.

Діапазон глибин, на яких може працювати культиватор, становить від 3 до 10 см. Лущення зазвичай відбувається на глибину 5–7 см
Діапазон глибин, на яких може працювати культиватор, становить від 3 до 10 см. Лущення зазвичай відбувається на глибину 5–7 см

– Крім мілкого передпосівного обробітку, ми плануємо залучати Carrier і для лущення стерні. Наприклад, якщо після збирання озимих культур ґрунт занадто сухий, щоб відразу за комбайном сіяти сидерати, – на таких площах ми спочатку проводимо лущення стерні. А вже потім чекаємо більш сприятливих умов для висіву.

Те саме стосується і ріпаку. Якщо на момент збирання пшениці вологи у ґрунті немає, то по «нулю» ми вже не сіємо. Спочатку проводимо лущення стерні, провокуючи таким чином сходи падалиці пшениці, а через 2–3 тижні – глибоке розпушування. Далі знову передпосівний обробіток Carrier, і вже тоді сіємо. Лише поверхневий обробіток ріпак не любить. В такому разі коренева система рослин слабо розгалужується і культура стає більш вразливою до посухи.

Застосовується у нас Carrier також навесні для загортання добрив та передпосівного обробітку під кукурудзу, соняшник, сою. Тож роботи для культиватора вистачає.

Раніше ми використовували аналогічний агрегат для обробітку ґрунту. Але він обладнаний дисками типу «ромашка» і не може так якісно готувати посівне ложе і проводити настільки мілкий обробіток. Його робоча глибина починається від 5–6 см. Втім, перевага Carrier полягає не тільки в можливості більш мілко обробляти ґрунт, а й взагалі в якості його підготовки.

Цього року ми заклали власний дослід для порівняння роботи нового агрегату з нашим попереднім. На одному полі, де планувалось висіяти кукурудзу на силос, ми одну частину поля обробили Carrier, а іншу – дисковим агрегатом конкурента (зарубіжного виробництва). Там, де обробіток проводив Carrier, сходи культури з’явились на 2 дні раніше і були більш рівномірними, ніж на сусідній ділянці. Надалі на цій площі кукурудза на 1–2 дні швидше зацвіла. Тобто агрономічні переваги нового агрегату були очевидними, – підсумовує аграрій.

– Якщо говорити про конструктивні особливості, то тут також є що відмітити. Перш за все, це диски. У нашого Carrier 820 вони мають діаметр 450 мм і маленькі вирізи. Це оптимальний варіант для інтенсивного обробітку ґрунту за невеликої глибини і створення рівномірного посівного ложа. Завдяки конічній формі диска забезпечуються сталий робочий кут і глибина обробітку, незалежно від ступеня зношення самого диска.

Культиватор Vaderstad

Кожен диск розміщується на індивідуальній стійці, що сприяє кращому копіюванню рельєфу поля, а його конічна форма забезпечує сталий робочий кут і глибину обробітку
Кожен диск розміщується на індивідуальній стійці, що сприяє кращому копіюванню рельєфу поля, а його конічна форма забезпечує сталий робочий кут і глибину обробітку

Незважаючи на те, що значна частина площ у нас розташована на схилах, Х-подібне розміщення дисків на рамі дає змогу уникати зсуву агрегату під час руху і забезпечує йому прямолінійний рівномірний рух за трактором.

Кожен диск встановлено на індивідуальній стійці, що сприяє кращому копіюванню рельєфу поля. А простора конструкція забезпечує належну пропускну здатність потоку ґрунту і пожнивних решток, уникаючи при цьому забивання.

Carrier ми замовляли з важким металевим котком. Це найкращий варіант для мілкого передпосівного обробітку ґрунту. Він важчий, більш якісно розбиває маленькі грудки, краще коткує та вирівнює ґрунт, максимально готуючи його для сівби. Після проходу Carrier вже не потрібно проводити додаткову передпосівну культивацію незалежно від типу сівалки.

На сьогодні Carrier обробив у нас іще незначну площу. Втім, основні його параметри ми вже відмітили. Продуктивність агрегату за добу, з огляду на те, що ми працюємо і вночі, становить 150–180 га залежно від особливостей полів, кількості переїздів тощо. Середня швидкість роботи 14–15 км/год. Діапазон глибин, на яких може працювати культиватор, становить від 3 до 10 см, хоча так глибоко нам і не потрібно. Лущення зазвичай відбувається на глибину 5–7 см.

Витрата палива залежно від особливостей поля і глибини обробітку коливається в межах від 5,5 до 7 л/га.

Обравши Carrier, ми придбали універсальний дисковий агрегат, здатний вирішувати цілу низку завдань – починаючи від лущення стерні з ефективним подрібненням та розподіленням рослинних решток або органіки до формування рівномірного посівного ложа. Його універсальність дає змогу зменшити кількість проходів по полю і знизити витрати в розрахунку на один гектар, – задоволений керівник.

– Після знайомства з Carrier 820 ми плануємо також придбати і сівалку точного висіву Tempo цього виробника для висіву кукурудзи та соняшнику. Я вже звернув увагу на якість її роботи. Поки що вирішуємо: 8- чи 16-рядну. Все залежатиме від нашої сівозміни. Якщо площі під кукурудзою будуть збільшуватись, тоді, можливо, оберемо 16-рядний варіант.

Сьогодні для висіву цих культур ми використовуємо сівалки Kinze. Але швидкість їх роботи незначна – 8 км/год. Tempo – більш продуктивна сівалка. Нею можна сіяти до 15 км/год, що майже в 2 рази швидше. Тобто одна 8-рядкова Tempo може замінити дві 8-рядкові звичайні. Все це, певна річ, економія палива, зниження амортизації, зменшення кількості операторів. Але найголовніше те, що якість сівби при цьому не погіршується. Якщо говорити відверто, то за рівномірністю висіву аналогу їй я взагалі поки що не бачив. Відмінна точність із мінімальною кількістю пропусків. Думаю, що з цією сівалкою можна вийти на новий рівень сівби, – підсумовує Олександр Антоновський.

– Загалом ми намагаємось іти в ногу з часом, впроваджуючи у наше виробництво передові технології рослинництва. Окрім підвищення ефективності виробництва, оптимізації витрат і збільшення прибутку, це дає нам змогу рухатись на рівні з потужними успішними агрохолдингами, які розташовані поряд із нами. Адже конкуренцію за людський ресурс і землю ніхто не скасовував».

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2018

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Потрібен надійний трактор – зверніть увагу на сьогоднішню пропозицію AXION від CLAAS

Всесвітньо відомий виробник сільськогосподарської техніки компанія CLAAS...

Налаштування розкидача мінеральних добрив

Тисячі євро можна викинути на вітер, якщо...

Новий рівень сівби з Tempo F

Сівалка Tempo F8 виробництва шведської компанії Väderstad,...

Погода

Kyiv
рвані хмари
13.6 ° C
13.7 °
11.5 °
78 %
0.9kmh
74 %
Чт
14 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °