28 Березня 2024

Rapid 600С – сівба без зайвих проблем

У комплексі робіт з вирощування сільськогосподарських культур сівба займає одне із провідних місць. Від якості проведення цього агроприйому залежить успіх подальшого розвитку культури і як кінцевий результат – її врожайність. Саме тому цій операції аграрії приділяють максимальну увагу.

Зрозуміло, що провідну роль на передпосівному етапі поряд із вибором якісного насіння й оптимальними термінами сівби відіграє і посівна техніка. Відтак хочеться бути впевненим, що обравши ту чи іншу сівалку, ти отримаєш бажаний результат.

Чотири роки тому в господарстві СФГ «ТВК» (село Ємчиха Миронівського району Київської області) зробили такий вибір і тепер готові поділитись своїми враженнями від роботи нової сівалки.

Віталій Вакулік, головний агроном СФГ «ТВК»
Віталій Вакулік, головний агроном СФГ «ТВК»

– Наше господарство спеціалізується на вирощуванні таких культур, як озима пшениця, озимий ріпак та соя на площі 2000 га, – розповідає головний агроном господарства Віталій Михайлович Вакулік. – Найбільші площі у структурі посівів в нас займає соя – понад 50%. Ріпаку і пшениці маємо по 300 га. Також займаємось насінництвом сої та пшениці.

Кілька років тому з огляду на дедалі частіші посухи і зменшення кількості опадів у нашому регіоні, а також беручи до уваги постійне подорожчання мінеральних добрив, ми вирішили дещо переглянути технологію вирощування озимих культур, віддавши перевагу припосівному удобренню. Адже внесення добрив одночасно з висівом забезпечує більш швидкий і надійний ефект від їх використання. Завдяки тому що добриво одразу потрапляє у зволожений ґрунт, рослини мають можливість швидше і повною мірою його використати, що значно підвищує ефективність цього агроприйому. Крім того, зменшується загальна норма добрив, що суттєво економить витрати.

Втім, для того, щоб проводити сівбу з одночасним внесенням добрив, у нас не було відповідної техніки. На той час ми мали три зарубіжні сівалки: одну 6-метрову пневматичну та дві механічні 4-метрові. Всі з шириною міжряддя 18,5 см і без можливості внесення добрив.

Отож ми вирішили розглянути пропозиції на ринку і зупинились на 6-метровій сівалці Rapid 600С компанії Väderstad. Вибір для нас став очевидним після того, як ми ознайомились з усіма характеристиками цієї машини. Окрім того, що сівалка Rapid 600С дає змогу вносити добрива під час сівби, нам також сподобалось, що вона була обладнана диско-анкерним сошником і сіяла з міжряддям 12,5 см, що, на мій погляд, є більш оптимальним. У сівалках, які висівають із великим міжряддям, рослини розміщуються в рядку більш загущено. Ширина міжряддя 12,5 см забезпечує краще розподілення рослин на полі, внаслідок чого конкуренція між ними зменшується, вони розвиваються краще. Це позитивно впливає і на урожай. Порівнюючи зараз висів на 18,5 та 12,5 см з одночасним внесенням добрив, можу сказати, що приріст врожайності, наприклад, на пшениці становить у нас близько 8–10 ц/га, – зазначає агроном.

Сівалка обладнана диско-анкерним сошником і сіє з шириною міжряддя 12,5 см, що забезпечує краще розподілення рослин на полі
Сівалка обладнана диско-анкерним сошником і сіє з шириною міжряддя 12,5 см, що забезпечує краще розподілення рослин на полі

– Взагалі, якщо говорити про врожайність, то сьогодні по ріпаку ми отримуємо на рівні 45 ц/га, хоча окремі гібриди показують і 55 ц/га. По пшениці – від 70 ц/га і вище, по сої – від 30 ц/га залежно від погодних умов року.

Беручи до уваги, що у нас досить високі врожаї, які залишають після себе велику кількість пожнивних решток, на всіх площах ми використовуємо оранку. Адже заробити їх лише поверхневим обробітком досить важко.

Тобто раз на 4–5 років ми проводимо глибоке розпушування і щорічно на всіх площах оремо. Під оранку на озимих культурах зазвичай вносимо 200 кг/га нітроамофоски і 100 кг/га калію хлористого. Разом з сівбою даємо ще 100 кг/га добрива Тарногран для зернових або Тарногран для ріпаку в рядки, залежно від культури. Під сою вносимо нітроамофоску по 200 кг/га під передпосівну культивацію і далі сіємо.

Rapid 600С сіє в господарстві пшеницю, ріпак та сою. При цьому рівномірність витримування глибини висіву на найвищому рівні
Rapid 600С сіє в господарстві пшеницю, ріпак та сою. При цьому рівномірність витримування глибини висіву на найвищому рівні

Сівалка Rapid 600С використовується у нас на всіх культурах. Ми сіємо нею пшеницю, ріпак і частину площ сої. Сьогодні вона замінила нам дві 4-метрові механічні сівалки, які ми вже поставили на зберігання для подальшого можливого продажу. Тепер на всій площі замість трьох сівалок ми використовуємо лише дві 6-метрові. А це, знову ж таки, економія на техніці, ПММ та інших затратах. При цьому рівномірність витримування глибини висіву завдяки Rapid стала на порядок кращою. Як для зернової сівалки – дуже якісно.

Посівний комплекс замінив у господарстві дві 4-метрові механічні сівалки, покращивши якість сівби
Посівний комплекс замінив у господарстві дві 4-метрові механічні сівалки, покращивши якість сівби

Також хотів би відмітити великий і дуже зручний бункер у Rapid 600С. Він має об’єм 6200 л. Спеціальною перегородкою його можна розділити під зерно та добрива у пропорції 50/50 чи 40/60 або ж повністю завантажити зерном. На відміну від багатьох конкурентів, уся маса бункера в цій сівалці тисне на сошники, які розташовані під ним, а не позаду, рівномірно розподіляючи вагу.

Вся маса бункера сівалки тисне на сошники, які розташовуються під ним, рівномірно розподіляючи вагу
Вся маса бункера сівалки тисне на сошники, які розташовуються під ним, рівномірно розподіляючи вагу

Крім того, сівалка обладнана системою контролю висіву зерна і добрив. У поєднанні з можливістю змінювати норму висіву це дає змогу безперервно здійснювати повний контроль за процесом сівби. Всі сошники пронумеровані й відображаються на моніторі, який розташований у кабіні трактора. Якщо один із сошників забивається, інформація одразу надходить до оператора.

Ще однією перевагою Rapid 600С є можливість виконувати сівбу як у підготовлений, так і в не підготовлений ґрунт. Наприклад, у 2017 році в нас була дуже суха осінь і ми не могли провести жодного обробітку перед висівом озимої пшениці. Дискова борона та культиватор лише вивертали грудки. Відтак вирішили одразу сіяти. Загнали Rapid – і вона чудово впоралась із цим завданням. Ми отримали непогані рівномірні сходи. Середня врожайність того року становила 70 ц/га.

Подобається мені й те, що сівалка дуже зручна у використанні. Оскільки ми насіннєве господарство, після висіву кожного сорту потрібно зупинятись і повністю вичищати сівалку: відкривати все що можна, видувати бункер, очищати висівний апарат. В Rapid 600С робити це дуже зручно і швидко, – задоволений Віталій Вакулік.

– Машина також неймовірно маневрена і має дуже малий радіус повороту, незважаючи на її розміри. габаритна ширина сівалки – 3 м, що робить транспортування досить швидким і безпечним.

Взагалі зернова сівалка Rapid з 2015 року суттєво змінилась. Якщо раніше на ній встановлювались підшипники, які потребували змащування, то уже в нашій оновленій версії вони закритого типу і не обслуговуються, що значно полегшує процес роботи.

Сама сівалка розподіляється на кілька зон.

Перша – це 2 ряди дисків вирізної конічної форми. З огляду на те, що диски мають невеликий діаметр – 41 см, це дає змогу проводити якісний поверхневий обробіток ґрунту, що, наприклад, дуже важливо при сівбі ріпаку для дотримання глибини обробітку й уникнення зайвого пересушування ґрунту. При проведенні рівномірного поверхневого обробітку ґрунту при сівбі дрібнонасінних культур рослина має більше шансів прорости, отримавши збережену, не вивітрену із ґрунту вологу.

Далі за дисками розміщується ряд вирівнювальних планок CrossBoard, які розрівнюють ґрунт після оранки, розбивають брили. Ми спеціально замовляли сівалку з цією системою, оскільки на всіх площах зазвичай використовуємо оранку. Це дуже зручно і не потребує проведення зайвої операції, для якої слід запустити на поле додатковий агрегат.

Наступним іде ряд сошників для добрив, які розміщують поживні елементи по центру між рядками із зерном і дещо нижче від глибини висіву, що спонукає рослини тягнутись корінням на глибину в бік добрив.

За ним розташовуються два ряди насіннєвих диско-анкерних сошників, які мають міжряддя 12,5 см. Окрім кращого розподілення рослин на площі живлення, про що я вже говорив раніше, таке міжряддя має ще одну перевагу. У вужчих рядках рослини швидше закривають міжряддя, що зменшує випаровування вологи з відкритих ділянок ґрунту, а також перешкоджає розвитку бур’янів.

Кожен сошник обладнаний карбідо-вольфрамовою накладкою, яка захищає анкер від зношування. Порівняно із дводисковим сошником, у однодискового спостерігається явна перевага при роботі у вологих умовах, що актуально, коли ви хочете навесні раніше зайти в поле. Робочий кут його невеликий, і диск постійно самоочищається. У дводискового сошника кут нахилу більший і, відповідно, відбувається більше налипання ґрунту. Крім того, якщо дводисковому сошнику трапляються на шляху якісь перешкоди у вигляді пожнивних решток, він просто наїжджає на них, сіючи в солому. У Rapid під час висіву диск сошника прорізає ґрунт, а анкер очищає сім’яложе від пожнивних решток. В підсумку насіння потрапляє не на солому, а на ґрунт.

За насіннєвими сошниками розміщені прикочувальні колеса, які розташовані в шаховому порядку, що підвищує прохідність сівалки. Кожне колесо прикочує два рядки насіння і один рядок із добривами. Для кращого копіювання кожен сошник з’єднаний із прикочувальним колесом спеціальними тягами. Прикочувальні колеса також обладнані чистиками для роботи у вологих умовах.

Після прикочувальних коліс розташована розпушувальна борона, яка мульчує поверхню, запобігаючи випаровуванню вологи із ґрунту та утворенню ґрунтової кірки після сильних дощів.

Останніми розміщені дискові маркери, які формують технічну колію.

В цілому Rapid 600С – надійна і витривала сівалка. За чотири сезони ми засіяли нею близько 5000 га. За цей період у нас не було жодних поломок. Лише цієї зими замінили деякі сошники, які вже зносились.

За чотири сезони Rapid 600С засіяла близько 5000 га. І лише цією зими були замінені деякі сошники, які вже зносились
За чотири сезони Rapid 600С засіяла близько 5000 га. І лише цією зими були замінені деякі сошники, які вже зносились

Агрегатується вона з чіпованим трактором John Deere 8335 R потужністю 350 к. с. Продуктивність сівалки становить приблизно 60–70 га за світловий день – залежно від особливостей поля.

Якщо взяти до уваги, що в останні роки у нас дедалі частіше відмічаються посушливі умови і ґрунт швидко втрачає вологу, питання вчасності проведення сівби виходить на перший план. Сівалка Rapid 600С створена таким чином, щоб забезпечити максимальну продуктивність роботи при дотриманні необхідної якості сівби, – підсумовує агроном.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2019

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Потрібен надійний трактор – зверніть увагу на сьогоднішню пропозицію AXION від CLAAS

Всесвітньо відомий виробник сільськогосподарської техніки компанія CLAAS...

Налаштування розкидача мінеральних добрив

Тисячі євро можна викинути на вітер, якщо...

Новий рівень сівби з Tempo F

Сівалка Tempo F8 виробництва шведської компанії Väderstad,...

Погода

Kyiv
хмарно
15.3 ° C
15.4 °
13.1 °
59 %
1.3kmh
89 %
Чт
16 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °