29 Березня 2024

Надмірна кількість сортів пшениці в Україні обмежує врожайність культури

Одне з головних завдань для України як для аграрної держави полягає в істотному підвищенні врожайності та якості продукції. Проте аграріям поки що не вдається подолати поріг у виробництві в 9-9,5 т/га.

«Одна з причин такого стану — те, що на сьогодні в провідних областях України висівається надмірна кількість сортів пшениці — більше ста. Це катастрофічна ситуація для України, за якої втрачаються неймовірні ресурси, та ні про яке насінництво не може бути й мови», — зазначає завідувач відділу фізіології живлення рослин Інституту фізіології рослин і генетики НААН України, член-кореспондент НАН України Віктор Швартау.

За словами вченого, в провідних країнах, де розуміють, що таке досягнення генетики, зароблені гроші спрямовують саме на сорти, оскільки бачать хорошу віддачу.

«У нас же всі кошти спрямовують на добрива, а до вибору сортів підходять з позицій «сарафанного радіо», тобто керуючись порадами колег та знайомих. Видатний учений-генетик Микола Вавілов колись сказав, що рівень врожайності залежить не від родючості ґрунту, а від культури нації», — зауважує Віктор Швартау.

«Мені доводиться багато спілкуватися з обласним керівництвом, їздити по країні, і коли бачиш, що у нас в провідних областях висівається більше 100 сортів пшениці, розумієш, що це стан катастрофи. Яке насінництво у 100 сортів?», — додає вчений.

За його словами, для досягнення високої врожайності Україні слід зосередитись на сортах, які мають гарну репутацію.

«Адже ефективність поглинання елементів живлення, стійкість сортів до шкідників, патогенів, бур’янів — це генетично детермінована ознака, і не кожен сорт здатен окупити урожаєм витрати на технології», — вважає вчений.

Він зазначає, що для ефективного землеробства достатньо 15-20 сортів — 10 вітчизняних, і 10 західних. Вони й сформують весь зерновий клин. Щоб зрозуміти, чи підійде певний сорт пшениці, чи ні, учений радить власнику упродовж 2-3 років висівати його на 10 сотках. Це дасть змогу зрозуміти, чи варто його впроваджувати на більших площах. Якщо зі свого виробництва аграрій отримує 5 тонн, при цьому ставить ціль – 8, а експериментальний сорт два роки поспіль забезпечує таку врожайність пшениці, його можна переводити на великі площі.

Національна академія аграрних наук України

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
легкий дощ
10.5 ° C
11.5 °
8.1 °
83 %
0.5kmh
100 %
Пт
11 °
Сб
19 °
Нд
22 °
Пн
23 °
Вт
24 °