Алгоритм вибору протруйника. Основні критерії в умовах сьогодення

520

Сьогодні багато говорять про зміни клімату в Україні, й ці зміни ми відчуваємо не лише щороку, а і щомісяця. Вирощування озимих зернових у 2017–2018 роках  знову підтвердило той факт, що аграрії України працюють в зоні ризикованого землеробства: природа знову і знову випробовує майстерність агрономів та їх витримку. Нам здається, що ми все врахували, але щоразу виникають нові нюанси та випробування.

Основне завдання, яке наразі вирішують агрономи, — це вибір протруйника для озимих зернових культур. Сказати по правді, завдання не з легких, адже від якості насіннєвого матеріалу та правильного протруйника залежить 50% урожаю зернових культур. Саме ці чинники дають змогу отримати дружні сходи восени і максимально захиститися від небезпеки взимку. Звісно, ми не зможемо передбачити всі аспекти, але маємо змогу зробити детальний аналіз минулих років і спробувати спроектувати рік наступний.

При виборі протруйника слід зважати на багато чинників. Парадокс ситуації в тому, що скільки б ми не намагалися врахувати всі можливі нюанси — завжди буде щось, що ми не взяли до уваги. Однак намагатися треба. Поговоримо про основні з них.

Обирати протруйник потрібно з огляду на заплановану врожайність, строки посіву, попередника, тип ґрунту, фітосанітарний стан, основні проблеми минулого року тощо. Торкнемося кількох аспектів:

1. Запланована врожайність і строки посіву

Звісно, в цьому чиннику закладено значну кількість показників, але основними й найбільш визначальними, як показують кілька минулих років, будуть строки сівби та кількість добрив. Цей рік вкотре довів, що терміни мають значення. Поля, де озимина була посіяна в ранні та оптимальні строки, дали непоганий урожай, а поля пізніх термінів висіву викликали занепокоєння впродовж усього року. 75% урожаю цього року становила озимина, яку було посіяно до 15–20 жовтня і захищено інсекто-фунгіцидним протруйником. Не слід також забувати про те, що застосування добрив, особливо азотних, потребує використання якісного протруйника, оскільки внесення азоту провокує розвиток хвороб, таких як кореневі гнилі, снігова пліснява, тифульоз, гельмінтоспоріоз, септоріоз тощо.

2. Попередник

Вирощування будь-якої культури призводить до формування певної екосистеми й накопичення усіляких хвороб. Щоб захистити кореневу систему, слід брати до уваги вплив попередника на накопичення патогенів у ґрунті. Основні патогени, що становлять небезпеку після різних попередників, наведено в табл. 1.

Таблиця 1. Наявність патогенів у ґрунті залежно від попередника3. Фітосанітарний стан агроценозу

Зрозуміло, що він у кожного свій. Просто нагадаємо, від яких проблем повинен захистити протруйник:

  • сажкові хвороби;
  • кореневі гнилі (різної природи);
  • прикореневі гнилі (ризоктоніоз, офіобольоз, церкоспорельоз);
  • снігова пліснява;
  • тифульоз;
  • гельмінтоспоріози;
  • септоріоз.

Звертаю вашу увагу на перший пункт. Сьогодні ми чуємо дедалі більше скарг на прояви твердої сажки у посівах озимої пшениці. Ця хвороба не просто не нова для наших умов – це основна хвороба, заради контролю якої й розроблялися засоби захисту насіння колосових. Слід пам’ятати, що визначальний і єдиний хімічний метод захисту від цієї хвороби – це використання правильного протруйника!

Якщо говорити про нові хвороби, то на сьогодні дуже актуальний тифульоз (рис. 1, 2). У деяких господарствах ураження тифулою озимини навесні 2018 року становило 40–50%, і це вже були не поодинокі випадки.

Розвиток тифульозу на посівах озимих зернових культур
Рис. 1. Розвиток тифульозу на посівах озимих зернових культур
Ураження тифульозом рослин озимого ячменю
Рис. 2. Ураження тифульозом рослин озимого ячменю

Слід добре пам’ятати, що контроль таких хвороб, як тифульоз і снігова пліснява, значною мірою залежить від контактної складової протруйника. Максимальний ефект контролю снігової плісняви дає поєднання флудиоксонілу і седаксану, тифулу ж контролює єдина діюча речовина на ринку фунгіцидних протруйників України – седаксан.

В умовах сучасного фітопатологічного стану протруйник має містити мінімум дві діючі речовини з контактним і системним механізмами дії.

Сьогодні неможливо отримати добрий урожай як озимих, так і ярих культур без використання у протруйнику інсектицидної складової. Комплекс комах, які завдають шкоди посівам озимої пшениці та ячменю, з осені настільки широкий, що передбачити всі чинники неможливо. Це і багатоїдні ґрунтові шкідники (дротяники, несправжні дротяники, хлібний турун, хрущі тощо); прихованоживучі шкідники (злакові мухи, стеблова хлібна блішка); сисні шкідники (попелиці, цикадки, трипси та ін.).

Цікаво, що в осінній період 2017 року спостерігався значний літ злакових мух, хоча погодні умови були не надто сприятливими для їх розвитку. Однак мухи завдали значної шкоди посівам зернових культур. Сьогодні можна говорити про те, що популяція злакових мух демонструє тенденцію до зростання, і їх чисельність збільшиться впродовж наступних двох років.

Отже, слід розуміти, що восени 2018 року закові мухи становитимуть суттєву загрозу для озимих зернових культур. Саме тому рекомендуємо використовувати для протруєння насіння готові інсекто-фунгіцидні продукти Селест Макс або Вайбранс Інтеграл.

Основні переваги протруйників від компанії «Сингента» представлено на рис. 3.

Алгоритм вибору протруйника
Рис. 3. Алгоритм вибору протруйника

Якщо говорити коротко, то Селест Макс – це надійний базовий захист від основних хвороб і шкідників на території України, а саме: попелиць, хлібного туруна, злакових мух, дротяників і таких хвороб, як сажка, гельмінтоспоріози, кореневі гнилі, снігова пліснява, септоріоз тощо. Максим Форте не має інсектицидного захисту, проте вирізняється поліпшеною ефективністю проти септоріозу та снігової плісняви, він контролює хвороби, з якими не можуть впоратися інші протруйники, зокрема, офіобольоз та гібеліноз.

Вайбранс Інтеграл – це максимальний захист від усіх можливих неприємностей в осінній та зимовий періоди на озимих зернових. Він гарантує подовжену інсектицидну дію, покращений контроль проти септорії, снігової плісняви; це єдиний протруйник, який здатний контролювати тифулу і забезпечити рослинам стримуючий ефект розвитку кореневої системи та вегетативної маси. Вайбранс Інтеграл є також єдиним продуктом, що відмінно регулює стресовий чинник.

Крім того, всі названі продукти мають формуляцію, яка називається «формула М». Вона розроблена з урахуванням новітніх досягнень у галузі захисту рослин. Завдяки зниженню абразивності обробленого насіння значно зменшується кількість пилу, що передусім гарантує більш безпечні умови праці персоналу, менший час на очищення обладнання, зменшення піноутворення при приготуванні робочого розчину, що робить його використання більш зручним. Застосування протруйників із цією формуляцією забезпечує краще покриття насіння, що дає змогу досягти максимальної ефективності навіть за екстремальних умов, та інтенсивне забарвлення, необхідне для чіткішого візуального контролю.

Ви зможете максимально зменшити свої витрати, адже технологія Формула М гарантує, що ваш препарат залишиться там, де й має бути, – на насінні.

Світлана Чоні, канд. с.­г. наук, технічний менеджер із підтримки та розвитку протруйників ТОВ «Сингента»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2018