28 Березня 2024

Агрономи обирають Tempo F8 від Väderstad

Сівалка Tempo компанії Väderstad – це високошвидкісна сівалка нового покоління, яка вирізняється точністю і працює вдвічі швидше, ніж традиційні сівалки. Ще однією особливістю Tempo є можливість відмінно працювати за будь-якої технології обробітку ґрунту. Сівалка однаково відмінно працює за традиційної та мінімальної технології обробітку ґрунту. В Україні є навіть господарства, які успішно працюють сівалкою Tempo по «нулю».

VERES ТА TEMPO F8 

СТОВ ім. Шевченка (Яснозірська філія), є одним із небагатьох господарств які забезпечують безперебійну роботу переробного заводу Групи компаній «Верес». Головне кредо компанії: прагнення до досконалості та високої якості. Досконалості у всьому, починаючи від сировини, яку постачають для переробки на завод, і закінчуючи готовою продукцією. Ще однією особливістю компанії є те, що її продукція виробляється винятково зі свіжих овочів, забезпеченням яких займається власне агровиробництво.

Важливим моментом в діяльності господарства є строки сівби овочевих культур. Ви скажете, що тут особливого, адже всі строки для всіх культур вже давно відомі — бери та сій. Так воно й є, проте, коли від того, що ти виростиш і, головне, в який період часу, залежить робота цілої переробної лінії заводу, та не просто робота, а безперебійна, то тут слід задуматись.

«Наша філія має в обробітку близько 3 тис. га землі. Окрім виробництва овочів для забезпечення овочепереробного заводу, вирощуємо також і зернові культури: кукурудзу на зерно, соняшник, сорго, пшеницю озиму. Проте основні наші зусилля спрямовані на вирощування овочів, зокрема гороху овочевого, кукурудзи цукрової, кабачків, моркви, — говорить в.о. головного агронома Яснозірської філії СТОВ ім. Шевченка Микола Буценко.

Микола Буценко
Микола Буценко, в.о. головного агронома Яснозірської філії СТОВ ім. Шевченка

— Вирощування останніх потребує неабияких зусиль, починаючи від підготовки ґрунту та сівби. Адже нам потрібно розрахувати строки сівби так, щоб переробний завод не простоював. Для цього нам були потрібні надійні агрегати з високою продуктивністю та широким спектром застосування (йдеться про сівбу найрізноманітніших  сільськогосподарських культур). Ми довго оцінювали пропозиції, які є сьогодні на ринку України, і зупинились на посівній техніці компанії Väderstad.

Першим нашим придбанням була сівалка Rapid 400C. З першого року роботи сівалка на практиці переконала нас в універсальності та надійності щодо висіву різноманітних сільськогосподарських культур. Наступного року ми придбали ще один аналогічний агрегат. Даними сівалками ми проводимо висів пшениці озимої, гірчиці, квасолі, гороху тощо, тобто досить широкого спектру культур. Ще однією перевагою є те, що Rapid сіє тоді, коли інші сівалки через погодні умови (перезволожений грунт) змушені простоювати».

Посіви кукурудзи сівалкою Tempo F8

Насіння кукурудзиПосіви кукурудзиНаступним придбанням господарства стала сівалка Tempo цієї самої компанії. Її використовують для висіву зернової і цукрової кукурудзи та сорго. «Сьогодні немає спеціальної сівалки для якісного висіву цукрової кукурудзи, особливістю якої є її форма та різнокаліберність насіння. З поміж варіантів, які ми розглядали, зупинились на цій сівалці. Окрім того, що вона відмінно справляється з висівом цукрової кукурудзи, сівалка має високу надійність та продуктивність. Саме ці два фактори для нас дуже важливі, — говорить пан Микола.

— Ще однією перевагою сівалки Rapid 400C є швидкість висіву. Ми проводимо сівбу на швидкості 15–18 км/год, й отримуємо дружні вирівняні сходи. Під час висіву кукурудзи на зерно максимальна продуктивність, яку нам вдалось досягти становила 67 га за зміну. Проте ми не намагалися встановлювати якихось рекордів, а працювали у звичному для себе режимі. Основне її призначення — це своєчасний і якісний поетапний висів цукрової кукурудзи (для безперебійного забезпечення переробного заводу сировиною)».

«Сівалка практично повністю автономна, трактору потрібно лише тягнути її та забезпечити привід гідромотора, який приводить в рух вентилятор та генератор, — говорить Віктор Задорожній, механізатор СТОВ ім. Шевченка. — Дуже зручно, що в сівалці повністю відсутні привідні шестірні, ланцюги, коробки передач для зміни норми висіву. Тут все просто: на кожній секції є електромотор, який приводить до руху висівний апарат, швидкість обертання якого залежить від швидкості руху сівалки, що визначається спеціальним радаром. Також радує простота зміни висівних дисків та очищення сівалки від залишкового посівного матеріалу. Адже траплялось таке, що за день доводилось змінювати до трьох гібридів. До того ж всі робочі процеси, що перебігають під час роботи сівалки (кількість «пропусків», «двійників», засіяна площа, рівень добрив та насіння в сівалці), ми можемо контролювати на моніторі комп’ютера в кабіні трактора».

Віктор Задорожній, механізатор СТОВ ім. Шевченка
Віктор Задорожній, механізатор СТОВ ім. Шевченка

Сівалка Tempo має власну систему живлення, що складається з генератора, акумулятора та електромоторів. Тобто на технологію та якість висіву не впливають оберти двигуна та швидкість трактора.

Також є функція індивідуального вимикання висівних секцій, яка поставляється у базовій комплектації. Сівба кукурудзи в господарстві проводять з одночасним внесенням добрив та гранульованих інсектицидів, які «розміщуються» у рядок поверх насіння.

Сівалки — «самольот» — говорять у господарстві. Воно й не дивно, що саме до авіації господарі прирівняли техніку Väderstad, яка, крім універсальності та продуктивності, має авіаційну надійність.

ВИСІВАННЯ «КОНДИТЕРКИ» – НЕ ПРОБЛЕМА 

Відмічають високу універсальність та можливості сівалки і у фермерському господарстві «Джал», яке розміщене на сході Харківської області й практично від моменту свого заснування спеціалізується на вирощуванні кондитерського соняшнику.

Однією з головних проблем у роботі з цією культурою керівник підприємства Геннадій Акулов вважає процес висівання. Адже від того, наскільки точно й рівномірно насіння розміщене поверхнею поля, залежать його споживчі властивості та, відповідно, ціна.

«У вирощуванні кондитерського соняшнику є свої особливості. Проте саме висівання є однією з головних технологічних операцій, яка визначає його якість та вихід готової продукції з одиниці площі», — розпочинає свою розмову директор ФГ «Джал» Геннадій Акулов.

Геннадій Акулов
Геннадій Акулов, директор ФГ «Джал»

У господарстві вирощують кондитерський соняшник сорту Лакомка. Взагалі особливістю соняшнику цього напряму вирощування є розмір, вага та форма насіння. Воно в півтора-два рази більше та важче за звичайне й має продовгувасту форму з гострим носиком. Тому процес його висівання був певним випробуванням для сівалок, наявних у господарстві. «Практично всі виробники сівалок для висівання просапних культур використовують висівний апарат із вакуумним принципом роботи, який погано справляється з висіванням крупного й важкого насіння соняшнику. Справа в тому, що насіння великого розміру та ваги погано присмоктується до комірки висівного диска, тому під час руху агрегату полем навіть на рекомендованих заводом-виробником швидкостях часто зіскакує з дискової поверхні ще до потрапляння у висівну трубку. І, як наслідок, ми маємо пропуски в рядку», — говорить директор підприємства.

Кондитерський соняшник
Посіви кондитерського соняшнику сівалкою Tempo F8

За роки своєї діяльності тут уже встигли випробувати різну техніку для висівання — як вітчизняного, так і закордонного виробництва. Проте питання якісного висіву кондитерського соняшнику ні один із цих агрегатів не вирішував.

Останнім придбанням господарства стала сівалка точного висіву Tempo F8 компанії Väderstad, яка має абсолютно інший принцип роботи висівного апарата, а саме: сівба відбувається за допомогою створення в ньому не вакууму, а надлишкового тиску. «Саме на цю особливість висівного механізму ми передусім і звернули увагу. І після детальнішого вивчення принципу його роботи — зрозуміли: це саме те, що нам потрібно. Адже використання висівного апарата з новим принципом сівби («вистріл» насіння) дає змогу висівати насіння будь-якого розміру та ваги, причому підвищення робочої швидкості до 15 км/год зовсім не впливає на якість розміщення насіння в рядку», — ділиться першими враженнями від роботи сівалки пан Геннадій.

Окрім високої якості висівання цим агрегатом, у господарстві відзначають також його високу продуктивність та маневреність. «Середній розмір поля нашого господарства — 35 га. А є й поля площею навіть 5 га, і під час сівби на таких полях сівалка є просто незамінною, адже вона маневрена, має високу швидкість висівання і, як наслідок, високу продуктивність. Незважаючи навіть на значні втрати часу на переїзди від поля до поля, в середньому за робочу зміну засіваємо 50-60 га», — говорить керівник господарства. З-поміж переваг новопридбаного агрегату також її габаритні розміри в транспортному положенні. «Річ у тім, що поля нашого господарства досить розкидані одне відносно одного (окремі польові клини — на відстані 40 км від бази господарства). Тому їздити дорогами загального користування доводиться часто. Та для Tempo F8 це не проблема. Проблемою залишаються дороги, якими доводиться рухатися, але від цього нікуди не подінешся», — говорить пан Геннадій.

У господарстві не використовують якоїсь однієї технології обробітку ґрунту — польові операції проводять, за словами керівника, залежно від обставин та стану ґрунту. Так, на одному з дальніх полів, площа якого становить лише 5 га, вже третій рік працюють за нульовою технологією обробітку ґрунту. Справа в тому, що переміщення широкозахватної ґрунтообробної техніки на велику відстань є досить непростим і затратним. Та й по-господарськи жалко «убивати» техніку, рухаючись поганими дорогами. Єдиними агрегатами, які працюють на цьому полі, є сівалка, комбайн та обприскувач. І як ви встигли догадатися, сівалка Tempo також працювала на цьому полі «по нулю»: торік — на висіванні соняшнику, а цьогоріч — кукурудзи. І що характерно — відмінно справилася з поставленим завданням.

Обов’язковим агротехнічним прийомом у господарстві є внесення мінеральних добрив одночасно з висівом насіння. «Великою перевагою сівалки є наявність одного, але великого бункера для добрив. Його завантажують за допомогою маніпулятора прямо із мішків типу біг-бег. Усе просто, легко, а головне — швидко. Є сівалки ніби з таким самим загальним об’ємом бункерів для добрив, проте якщо вони розбиті на декілька секцій, то їхнє завантаження ускладнюється в рази», — зазначає керівник.

Як і всі сучасні сівалки, нова Tempo F8 оснащена системою відключення сошників на засіяних ділянках та системою контролю висіву насіння, яка не лише показує, чи відбувається процес висівання, чи ні, а й фіксує точну кількість висіяного насіння на погонному метрі. Крім того, використання електроприводу висівного диска значно спрощує налаштування сівалки на задану норму висіву. Однією з переваг системи контролю Tempo є також можливість візуальної оцінки якості роботи під час руху – оператор бачить на моніторі результат налаштування сівалки, а саме кількість насіння, висіяного на погонному метрі. Ще одним, не менш важливим, питанням є контроль норми висівання на різних швидкостях. Завдяки візуальному контролю кількості висіяного насіння на погонний метр, можна оперативно корегувати робочу швидкість та обирати найоптимальніший варіант руху.

Раніше ми говорили, що одним із ключових показників для отримання якісного соняшникового насіння-«кондитерки» є точність розміщення рослин одиницею площі. Електропривід висівного диска, система контролю та налаштування сівалки дають змогу встановити норму висівання двома способами: ми можемо вказати потрібну кількість насіння на гектар або ж — відстань між насінинами в рядку. Справа у тому, що для того, аби отримати насіння великого розміру, з відповідними хімічними властивостями (основні вимоги до «кондитерки»), слід дотримуватися головної технологічної вимоги висівання насіння — чітко визначеної відстані між ним (зокрема, 30 см — для гібрида Лакомка). Тому знову ж таки на дисплеї в кабіні трактора ми встановлюємо відповідний параметр відстані між насінням, і все — можна сіяти.

ПОГОДНІ ПРИМХИ БУДЕ ПОДОЛАНО 

По справжньому оцінити технічні можливості сівалки «допомагають» і погодні весняні сюрпризи у вигляді затяжних дощів чи травневих заморозків.

«Кожного року для висіву ярих зернових культур природа «виділяє» все менше і менше часу. Тому сіяти потрібно швидко. Водночас потрібно слідкувати, щоб швидкість висівання не впливала на якість, тому що, погнавшись за першим, можна значно втратити на другому», — говорить Микола Литвиненко, агроном СФГ «Павлівське», що на Дніпропетровщині.

Микола Литвиненко, агроном СФГ «Павлівське»
Микола Литвиненко, агроном СФГ «Павлівське»

По те, що сіяти потрібно вчасно, знають усі. І за сприятливих погодних умов це дуже легко зробити. Проте як бути, коли погода не сприяє проведенню посівної кампанії, а агростроки вже майже спливають?.. Так, у 2015 році у СФГ «Павлівське» станом на 24 квітня було засіяно лише 30 га просапних культур із запланованих 1,7 тис. га. Причиною цього, як не парадоксально для Дніпропетровщини, стали рясні дощі, які не дали вчасно розпочати посівну.

Загалом в обробітку господарства 3,5 тис. га землі. Основний напрям діяльності — рослинництво, хоча в «Павлівському» також утримують ВРХ. Займаються вирощуванням зернових і просапних культур, а саме: пшениці, ячменю, соняшнику, кукурудзи на зерно та силос. А для забезпечення потреб тваринництва в сівозміні мають ще й багаторічні трави.

Процес висіву в господарстві вирішили повністю довірити «шведам». Тож для сівби зернових використовують сівалку Rapid, а для просапних культур мають дві сівалки Tempo F8.

«Перше, що привернуло нашу увагу в сівалці Tempo F8, — це концептуально новий спосіб висівання. Також прийняттю рішення посприяло відвідання заводу у Швеції, де ми мали можливість побачили техніку, так би мовити, «зсередини». Нам показали цехи, де виготовляють техніку, продемонстрували її роботу в гранітному кар’єрі, де техніка походить випробування «на міцність», — говорить головний агроном господарства Микола Литвиненко. — І попри те, що техніка Väderstad не з дешевих, ми відразу купили дві одиниці сівалок — Tempo F8 та Rapid. І не пошкодували — у тому, що сівалки коштують витрачених на них грошей, ми переконались на власному досвіді.

Адже для нас сьогодні важливі два фактори — висока швидкість та якість висіву. Щодо якості: наприклад, кукурудзу ми висіваємо із міжряддям 70 см, між насінинами в рядку — 20-25 см (залежно від норми висіву), то якщо стати впоперек рядків — чітко проглядаються рядки із міжряддям 20-25 см. Для нас це було незвичне видовище! Це свідчить про те, що кожна насінина лягла точно на своє місце. Інші параметри, такі як глибина загортання, рівномірність, — також на високому рівні.

Посіви кукурудзиДуже великий «плюс» — локальне внесення добрив та великий бак для них. Сьогодні, в умовах великої дорожнечі добрив, локальне внесення — саме те, що потрібно. Адже за такого внесення потрібно втричі менше добрив. Також варто сказати, що за роботи сівалкою Tempo F8 спостерігається підвищення врожайності сільськогосподарських культур. Так, на соняшнику за однакових умов вирощування показник прибавки врожаю, порівняно з іншими сівалками, — на рівні 4-5 ц/га. Зрозуміло, що сьогодні всі «женуться» за широкозахватними сівалками — на 16, 24 рядки, поте за швидкості, на якій працює сівалка Tempo F8 (13-16 км/год), вона практично не поступається першим у продуктивності. Адже, слід зазначити, для широкозахватних сівалок також потрібні поля «правильної» форми, більше часу на розвороти і безперешкодний рух полем. А для швидкого засівання невеликих полів, яких в Україні більшість, «розірваних» посівів та із наявністю перешкод на поверхні поля ця сівалка ідеальна.

Також слід відмітити простоту налаштування сівалки щодо норми висівання добрив та насіння. Дуже легко можна виставити норму, причому регулювання точні до грама. До того ж встановлення норми висіву насіння проводиться лише на одному висівному апараті, а потім із допомогою комп’ютера ці налаштування передаються на всі висівні секції — не потрібно лазити з купою ключів біля кожного висівного апарата.

Слід окремо сказати про контроль за висівом: робота кожного насіннєпроводу чітко відображається на дисплеї в тракторі, який у разі виникнення нештатної ситуації сповіщає оператора про збої в системі. Наприклад, одного разу нам попався насіннєвий матеріал зі сторонніми домішками. Ну все, думаємо, сіятимемо «до нових віників». Проте сівалка гідно впоралась із проблемним матеріалом, адже вона має унікальний висівний апарат, який практично «не відчуває» якості насіння. Якщо навіть висівний диск забився, то спеціальний виштовхувач примусово звільнить комірку для чергової насінини. Якщо ж із якихось причин це не вдалось, то система відразу вказує на збої під час висівання. Усе чітко, доступно й оперативно. Працювати нею — одна втіха: все продумано на десятки років вперед».

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Потрібен надійний трактор – зверніть увагу на сьогоднішню пропозицію AXION від CLAAS

Всесвітньо відомий виробник сільськогосподарської техніки компанія CLAAS...

Налаштування розкидача мінеральних добрив

Тисячі євро можна викинути на вітер, якщо...

Новий рівень сівби з Tempo F

Сівалка Tempo F8 виробництва шведської компанії Väderstad,...

Погода

Kyiv
хмарно
15.3 ° C
15.4 °
13.1 °
59 %
1.3kmh
89 %
Чт
16 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °