29 Березня 2024

Мистецтво вирощування сої

Відомо, що останнім часом для багатьох аграріїв України основною високомаржинальною культурою стала соя. Зацікавленість у цій культурі зростає й надалі, оскільки відкриваються нові можливості для її збуту за кордон, і особливо це стосується такої країни, як Китай – найбільшого імпортера сої у світі.

З метою оптимізації технології вирощування сої в Україні провідна агродистриб’юторська компанія «Захід Агробізнес», головний офіс якої розташований в місті Рівне, спільно з канадською насіннєвою компанією Prograin провели навчальний семінар для практиків. Він відбувся в смт Павлів Радехівського району Львівської області на базі Радехівського цукрового заводу й зібрав представників від понад 60 провідних виробників сої.

Володимир Кузло, комерційний директор ТОВ «Захід Агробізнес»:

– Компанія «Захід Агробізнес» почала свою історію в 2010 році. На перших етапах нашої діяльності ми співпрацювали лише з кількома постачальниками й обслуговували клієнтів у межах Рівненської області. З часом компанія розширювала межі своєї активності, освоюючи нові ринки збуту. За 4 роки розвитку ми налагодили продаж і сервіс у 14 областях. На сьогодні відчуваємо в собі сили й амбіції бути представленими в усіх без винятку регіонах України.

З моменту створення компанія прийняла для себе рішення постачати на ринок тільки продукти найкращої якості. Саме тому вже третій рік ми є офіційним постачальником насіння сої від провідного канадського виробника – компанії Prograin, яке відповідає усім світовим вимогам і стандартам. В цьому сезоні для реалізації нашим клієнтам ТОВ «Захід Агробізнес» пропонує три сорти сої 1-ї репродукції – Черемош, Кубань, Терек. Також ми завезли насіння еліти кількох нових сортів для розмноження, які будуть доступними у продажу вже в наступному сезоні.

Володимир Кузло, комерційний директор ТОВ «Захід Агробізнес» під час свого виступу повідомив, що основними цілями проведення такого семінару є впровадження інноваційних підходів і технологій на українських полях та перейняття досвіду провідних світових компаній, що допоможе нашим аграріям гідно вийти на міжнародну арену.

Фахівці компанії – провідний агроном Semences Prograin Філіп Леметр і директор департаменту розвитку ринку Східної Європи Юрій Котенок представили присутнім базову інформацію щодо виробництва сої та продемонстрували результати проведених дослідів, а агроном-консультант Юрій Снісаренко виділив основні проблеми вирощування й захисту культури.

Отже, що цікавого та нового ми дізнались на семінарі. Перш за все розглянемо основні аспекти управління для успішного виробництва сої, на яких зупинимось детальніше. До них належать: вибір поля, підбір сорту, обробка насіння, внесення добрив, інокуляція, підготовка ґрунту, сівба (термін, норма та глибина висіву), боротьба з бур’янами, збирання.

ВИБІР ПОЛЯ ДЛЯ СОЇ

Перше завдання – аналіз вимог культури до ґрунту. Для сої підходять усі типи ґрунтів, за винятком дуже легких піщаних та камінчастих, які, як правило, надто сухі, поганої текстури і з низьким вмістом органічної матерії. Оптимальний рівень pH для сої коливається в межах від 6,2 до 7,0. Також важливо, щоб ґрунт мав гарний дренаж для достатнього постачання кисню кореневій системі та хорошу родючість для забезпечення нормального розвитку коріння. Важливим є і добре вирівняна поверхня ґрунту, що полегшує збирання врожаю.

ПІДБІР СОРТУ СОЇ

Вдало вибраний сорт сої – 50% успіху виробництва, скажуть досвідчені аграрії. Тому цей аспект також є дуже важливим. Для правильного підбору сорту потрібно спочатку проаналізувати його агрономічні властивості, а саме:

  • врожайність – тобто який потенціал має сорт;
  • стабільність – здатність давати високі врожаї з року в рік;
  • стійкість до вилягання, хвороб і розтріскування, що полегшить догляд за посівами;
  • здатність до пристосування в конкретних ґрунтово-кліматичних умовах;
  • харчові властивості – вміст білка, що прямо пропорційно впливає на вартість вирощеної продукції;
  • особливі характеристики для певних ринків збуту, наприклад, світлий рубчик для вищого сорту тощо.

Станом на 2015 рік компанія Semences Prograin має 17 зареєстрованих в Україні сортів, у тому числі 9 нових, які пройшли трирічні випробування, – Максус, Сілезія, Брюненсіс, Кофу, Опус, Кассаді, Кіото, Саска, Каната. Всі вони високопротеїнові з діапазоном теплових одиниць – хіт-юнітів – в межах від 2400 у Максус до 2800 у Каната (в Америці та Канаді теплозабезпечення культур визначають за кількістю накопичених одиниць тепла, що мають назву Crop Heat Units (CHU) і близькі до звичного нам терміну «сума ефективних температур»).

Втім, найбільш раннім серед зареєстрованих в Україні є вже добре відомий сорт Тундра – 2350 хіт-юнітів. Для умов нашої країни оптимальними вважаються сорти, група стиглості яких не перевищує 2650 хіт-юнітів.

ОБРОБКА НАСІННЯ СОЇ

Протруєння насіння сої фунгіцидами хоч і не є панацеєю, втім, вважається важливим і рентабельним агроприйомом при вирощуванні сої. Воно покращує проростання насіння за несприятливих умов і захищає сходи від ураження ґрунтовими патогенами (phytophthora, rhyzoctonia, fusarium), які особливо активізуються при прохолодних та/або вологих умовах на початку весни.

Результатами численних досліджень встановлено, що протруєння насіння забезпечує, в середньому, до 2 тижнів захисту. Дослідження Semences Prograin показали, що використання протруйника Cruiser Maxx Bean (тіаметоксам + металаксіл-м + флудіоксоніл) підвищує врожайність сої в 36 випадках із 70 (рис. 1).

Збільшення врожайності та густоти проростання внаслідок протруєння спостерігається насамперед на посівах ранніх і проведених в оптимальні строки. Вплив на пізній посів менш вагомий. В середньому ж протруєння насіння дає змогу підвищити врожайність на 2 ц/га.

Юрій Котенок, директор департаменту розвитку ринку Східної Європи компанії Semences Prograin:

– Наша компанія є світовим лідером з виробництва швидкостиглих сортів сої із високим вмістом протеїну. Однією з ключових її переваг є широкий спектр сортів, адаптованих до різних кліматичних умов. За свою історію, а це 32 роки, компанія створила понад 100 сортів.

Продукція Semences Prograin експортується у десятки країн світу, насамперед, завдяки покращеним харчовим характеристикам. Всі виробничі потужності компанії та селекційний центр розташовані в Канаді у провінції Квебек, яка за своїми кліматичними умовами нагадує Україну. Ось чому більшість наших сортів показують тут чудові результати.

Сьогодні Україна є найважливішим ринком для компанії після Канади. Частка, яку займають сорти сої Prograin на цьому ринку, за офіційними даними, становить понад 20%. У 2015 році ми підготували приємний сюрприз для наших клієнтів, розширивши лінійку зареєстрованих сортів до 17. Серед новинок, які, на мій погляд, будуть користуватись особливим попитом, я б виділив сорти Кофу та Кіото. Господарствам, що вирощують пожнивну сою, сподобається наш новий високопротеїновий (46%) сорт Максус.

УДОБРЕННЯ СОЇ

Соя, як і будь-яка інша культура, потребує достатньої кількості поживних речовин у певні періоди розвитку. Для цієї культури найбільш ефективним є удобрювання, проведене в попередні роки або зроблене восени. З цієї причини бажано підтримувати постійно високу родючість ґрунту.

Соя потребує багато азоту і калію. Для прикладу: азоту сої потрібно втричі більше, ніж кукурудзі чи пшениці (табл. 1, 2). Переважну кількість необхідного азоту рослина отримує від нодуляції. Рекомендації компанії Semences Prograin щодо удобрювання сої містять такі пункти:

  • Навесні потрібно внести стартову дозу азоту від 30 до 40 кг/га (вона не завадить, адже фіксація N2 починається лише через 2–4 тижні після появи сходів). У разі проблем з нодуляцією можна використовувати більшу норму азоту, втім, варто пам’ятати, що його надлишок призводить до вилягання. Оптимальною формою азоту, на думку Філіпа Леметра, є амідна, тобто карбамід.
  • Весняна норма фосфорних і калійних добрив має становити 30 кг/га для P2O5 і 20 кг/га для K2O.
  • Калій дуже важливий для розвитку кореневої системи. Цей елемент краще вступає в реакцію за умови достатньої вологості. Внесення калію потрібно проводити максимально наближено до кореневої системи.
  • Підтримання оптимального рН ґрунту (від 6,2 до 6,8).
  • Потрібно слідкувати і за достатнім забезпеченням мікроелементами. Необхідна їх кількість для внесення визначається на основі лабораторного аналізу ґрунту.

Також варто пам’ятати, що вимоги до удобрювання можуть відрізнятися залежно від типу ґрунту, рівня його родючості, клімату та пори року, кількості опадів поточного чи попереднього років (табл. 3).

IНОКУЛЯЦІЯ СОЇ

Соя – бобова рослина, а це означає, що вона є потенційним виробником азоту. Виробництво азоту відбувається внаслідок взаємодії між рослиною та колонією бактерій. Bradyrhyzobium japonicum – бактерія, що колонізує кореневу систему і перетворює N2 із повітря в органічний азот, який використовує рослина сої.

Якісно проведена інокуляція сої приносить від 180 до 200 кг азоту на гектар (= 70% від потрібної норми). Тому для 100% забезпечення важливо, щоб азоту було достатньо і у ґрунті.

Результат якісної інокуляції можна побачити у вигляді бульбочок на основному корені рослини. Саме тут розташовуються бульбочки, утворені завдяки інокуляції. Бульбочки на другорядному корінні утворені завдяки бактеріям, наявним у ґрунті. На це потрібно звертати увагу, щоб простежити ефективність інокуляції. Розмір бульбочок не має суттєвого значення (рис. 2).

Як правильно поводитись з інокулянтом (торф, рідина)? Важливо пам’ятати, що бактерії – живі організми. Iдеальна температура для їх існування становить 4°C (< 15°C). Рідкий інокулянт не можна заморожувати. У разі замерзання інокулянту на основі торфу його необхідно розігріти, щоб відновити ріст бактерій. Водночас не можна піддавати інокулянт високій температурі (нагрівання під час транспортування чи вплив прямого сонячного проміння).

Також треба розуміти, що хімічне протруєння пестицидами спричиняє певний негативний влив на бактерії інокулянта, відтак одночасне їх змішування хоча й дозволяється, та все ж зменшує термін дії останнього. Тому чим менший період від обробки насіння інокулянтом до посіву, тим більша кількість бактерій залишиться активною. Хоча, наприклад, у Канаді протруєння та інокуляцію проводять одночасно, поєднуючи фунгіцидний, інсектицидний протруйники та інокулянт.

Додавання мікроелементів ра зом із протруєнням в Канаді не практикується, оскільки побутує думка, що добрива агресивні до бактерій. Що ще може зменшити активність бактерій:

  • занизький рівень рН (нижчий за 6,0) при оптимальному 6,8;
  • поганий дренаж, ущільнення ґрунту (занизький рівень кисню в ґрунті);
  • сухий ґрунт (недостатня кількість води в землі, бактерії потребують вологи);
  • недостатній рівень органічної речовини (низький вміст вологи в ґрунті);
  • зависокий рівень органічної речовини (високий рівень азоту в ґрунті);
  • внесення гною (високий рівень азоту в ґрунті).

ПІДГОТОВКА ГРУНТУ ПІД СОЮ

Сою можна вирощувати за будь якою технологією обробітку ґрунту. Перевагами використання системи No-Till є можливість внесення гербіцидів восени та/або навесні. Рослинні рештки при такій технології дають змогу зберегти вологу та біологічну активність біля поверхні ґрунту. Додаткове внесення азоту сприятиме розкладанню рослинних решток. До переваг вирощування сої за класичною технологією можна віднести те, що обробіток ґрунту дає можливість переорати рослинні рештки, насіння бур’янів, а також внести добрива та/або гній. Роботи з вирівнювання ґрунту можна проводити восени.

Перед сівбою важливо правильно підготувати посівне ложе (рис. 3). Це сприятиме однорідному сходженню та максимальній густоті рослин. Насіння має вноситися в посівне ложе дрібної текстури для забезпечення оптимального контакту із ґрунтом (однак слід остерігатись утворення кірки).

Для підвищення врожайності сої з гектара виробник має оптимізувати ріст коріння, адже саме через нього рослина отримує більшу частину поживних речовин. За оптимальних умов рослина матиме краще розвинуту кореневу систему та закладе більше бобів. Коренева система і продуктивність сої – тісно пов’язані між собою поняття. Найголовніше при підготовці ґрунту – уникати його ущільнення, яке прямо впливає на врожайність. До чинників, що спричиняють ущільнення, можна віднести:

  • проведення робіт із заорювання в надто вологих умовах;
  • щорічний обробіток ґрунту на одну й ту саму глибину;
  • високий тиск в шинах;
  • багато проходів техніки для підготовки посівного ложа після оранки.

Як правильно підготувати посівне ложе? Перш за все потрібно розпочати з якісної, рівномірної оранки (якщо обробіток ведеться за класичною технологією). Не варто проводити роботи на надто вологому ґрунті та на великій глибині. Слід намагатись робити якомога меншу кількість проходів техніки, підтримуючи при цьому низький тиск в шинах (0,8 bar). Також можна використовувати здвоєні колеса для кращого розподілу ваги трактора по поверхні поля.

НОРМА ВИСІВУ СОЇ ТА ОСОБЛИВОСТІ СІВБИ

При сівбі важливого значення набувають три чинники: дата сівби, норма висіву, глибина висіву.

Боби сої проростають при температурі ґрунту від 8 до 10°C (оптимальна температура 30°С). За несприятливих умов початок посівної може бути відкладено на деякий час без суттєвого зниження врожайності (система No-Тill). Але й за класичної технології краще дочекатись вищої температури, щоб отримати швидке й рівномірне проростання (рис. 4). В Канаді сою, як правило, сіють тоді, коли впевняться, що ґрунт буде теплим ще принаймні 3–4 дні після сівби.

Своєчасне висівання насіння дає можливість скористатись на- явністю весняної вологи в ґрунті. Якщо ж посів пізній, ми зазвичай рекомендуємо використовувати ранні сорти, які менше реагують на термін сівби (рис. 5, 6).

Норма висіву та густота рослин прямо пов’язані із врожайністю. В теорії, чим більша густота рослин, тим більший врожай. Низька норма висіву призводить до потенційної втрати врожаю через недостатню кількість (густоту) рослин. Втім, зависока густота знижує стійкість до вилягання, яке може спричинити ураження хворобами і втрату врожаю. На практиці врожайність зростає до певної норми, і для кожного сорту та умов сівби є своя оптимальна густота рослин.

За роки досліджень, проведених компанією Semences Prograin, були випадки, коли при густоті рослин у 200 тисяч на гектар отримували врожайність 5 т/га і навпаки, при густоті 900 тисяч рослин на гектар врожайність ледь дотягувала до 2 т/га. Та це швидше виняток. Оптимальною ж, виходячи з багаторічних розрахунків компанії, є густота 550–650 тисяч рослин на гектар з поправкою на сорт (рис. 7).

Густоту рослин рекомендується збільшувати при використанні технології прямої сівби, а також при вологій та холодній весні, ранній або пізній посівній. На високородючих ґрунтах із високим вмістом органічних речовин густоту рослин зазвичай знижують.

Ширина міжрядь теж відіграє певну роль у розвитку рослин. Ширина, з якою сіють сою, може бути 15, 35 та 76 см. Оптимальною вважається ширина міжрядь 35 см. За такої ширини листки сої змикаються на 15 днів раніше, ніж в рядках, розташованих на відстані 76 cм. Відбувається краще поглинання світла, збереження вологи та контроль бур’янів, оптимізується площа живлення.

В Канаді інколи застосовують ширину міжряддя 76 см. Це пов’язано насамперед із тим, що в певних регіонах спостерігається підвищена волога і існує проблема зі склеротінією. Широкі міжряддя краще продуваються і зменшують ураження. Оскільки в Україні таких проблем не виникає, у нас така ширина не потрібна. Найкраща глибина висіву для сої – 2,5–4 см. Більш заглиблений посів призводить до зниження схожості (рис. 8, табл. 4). Тим не менш, за сухих умов або при використанні деяких гербіцидів пропонована глибина може наближатись до 5 см, водночас при вологих умовах (або No-Till) вона становитиме від 2,5 до 3,0 см.

Доцільним під час сівби є використання катка. Це сприяє гарному контакту насіння з ґрунтом (рівномірна поява сходів), утримує вологу в ґрунті та додатково вирівнює його поверхню, що полегшує збір урожаю. Втім, це також може призвести до зайвого ущільнення ґрунту та появи кірки.

ЗАХИСТ СОЇ ВІД БУР’ЯНІВ ТА ХВОРОБ

Відомо, що ця рослина погано конкурує з бур’янами, тому боротьба з ними потребує особливої уваги (табл. 5, 6, 7). Що при цьому важливо враховувати? Потрібно проводити обстеження полів з метою визначення видового складу бур’янів та їх щільності, щоб розуміти, яку систему захисту краще обрати. Чергування в сівозміні культур з різними строками збирання – ефективний прийом для боротьби з багаторічними бур’янами. Використання азотних добрив провокує ріст бур’янів, тому їх слід вносити нижче за глибину проростання останніх. Щоб уникнути негативного впливу на врожайність, бур’яни необхідно контролювати до появи четвертого «трійчастого листка». Важливим є і оптимально підібраний гербіцид, адже певні препарати можуть мати негативний плив на рослину. Їх дію бажано перевіряти на власному досвіді в певних ґрунтово-кліматичних умовах.

Що стосується фунгіцидів, то дані досліджень компанії за три роки свідчать, що в 26 випадках із 57 спостерігається підвищення врожайності при їх застосуванні (рис. 9). При цьому найкращий ефект спостерігається при використанні:

– вузьких міжрядь;

– фунгіцидів на стадії R3 (поява стручків);

– удобрення до посівної.

ЗБИРАННЯ ВРОЖАЮ СОЇ

Коли краще починати збір врожаю? Тоді, коли рослина набула коричневого кольору і стала сухою, в ній чути характерне «торохтіння» (зернина не прикріплена в бобі). Вологість зерна при цьому має бути в межах від 13% до 15%. Більш низька вологість призведе до втрат при збиранні, а вища потребуватиме додаткового сушіння. Важливим під час підготовки до збирання врожаю є налаштування комбайна. Тут варто звернути увагу на те, щоб використовувались якісні й гарно заточені ріжучі елементи; переконатись, що на жатці немає іржі; не використовувати жатки завеликих розмірів; впевнитись, що швидкість мотовила відрегульована; за необхідності встановити редуктор, щоб зменшити швидкість обертання молотильного барабана; встановити клавішні соломотряси для кукурудзи; слідкувати за швидкістю комбайна та висотою зрізу. З огляду всі перелічені вище нюанси, увага до компетентності комбайнера має бути відповідною, адже він за лічені хвилини може зруйнувати усі попередньо затрачені зусилля та спричинити величезні збитки.

Таким чином, якщо робити все правильно, то наприкінці сезону можна очікувати підвищення продуктивності й отримання якісної продукції.

ДОСВІД АГРАРІЇВ

Олександр Петрович Камінський, виконавчий директор ТОВ «Україна-2001», Хмельницька область:

– На сьогодні соя займає найбільші площі в нашому господарстві – близько 9 тисяч гектарів. Iз них 75% засівається сортами компанії Prograin, з якими ми працюємо вже три роки, купуючи через дистриб’ютора ТОВ «Захід Агробізнес» та компанію «Бунге». Починали «знайомство» із сорту Тундра. На сьогодні основними є Черемош, Хорол, Ная, Тома, які за групою стиглості розподіляються в межах від 2500 до 2650 хіт-юнітів.

Майже весь наш врожай ми продаємо за кордон, де, як відомо, увагу насамперед звертають на вміст білка в насінні. В наших сортах він коливається в межах 37–41%, що цілком прийнятно.

При вирощуванні сої в господарстві використовується як класична технологія обробітку ґрунту з оранкою, так і мінімальна. Також на одному полі для себе досліджую No-Till. Поки що найкращу врожайність показують поля після оранки. Взагалі ж у 2014 році врожайність сої в нас коливалась від 2,3 т/га до 4 т/га в залежності від термінів посіву, обробітку ґрунту, сорту.

Оскільки в господарстві великі площі цієї культури, провести посів в оптимальний термін, який триває 3–4 дні, доволі складно. Тому частину полів ми засіваємо дещо раніше. Це краще, ніж пізній посів, адже одним із лімітуючих факторів для сої є волога. Згідно з результатами власних спостережень, в нашій зоні оптимальним терміном посіву є проміжок від 25 квітня до 15 травня – залежно від особливостей року. Щодо такого параметру, як ширина міжрядь, – ми використовуємо 18 та 36 см. Втім, за спостереженнями, при ширині 36 см соя дає трохи кращі врожаї.

Що стосується інокуляції – проведення її у нас обов’язкове, і я вважаю, що це робити необхідно. Для прикладу: в Аргентині насичення сівозміни соєю коливається в межах 50–70%. Однак більшість посівного матеріалу все ж інокулюється. Що тоді говорити про нас! Те саме стосується і протруювання.

Микола Олексійович Кошіль, директор ТОВ «Камаз-Агро», Рівненська область:

– Землі нашого господарства розташовані у сприятливій для вирощування сої ґрунтово-кліматичній зоні з середньорічною кількістю опадів у межах 750–800 мм. Ми займаємось цією культурою останніх 5 років. Вирощуємо як товарні посіви, так і насіннєві. Загалом під сою відведено 750 га. З сортами Prograin ми познайомились завдяки представникам компанії «Захід Агробізнес». Вони першими завезли нам 6 сортів Prograin для тестування. Ми випробували їх і вибрали для себе один – Черемош, який вирощуємо вже кілька років. За весь цей час його врожайність не опускалась нижче 33 ц/га і досягала максимуму – 44 ц/га. Також сьогодні ми тісно співпрацюємо з ТОВ «Захід Агробізнес» у плані насінництва сортів Prograin. Вони завозять в Україну насіння еліти, і ми спільно вирощуємо для них першу репродукцію.

У 2015 році в нас заплановано засіяти близько 500 га еліти чотирьох нових сортів компанії Prograin, які в наступному сезоні вже будуть доступними для сільгоспвиробників у дистриб’ютора «Захід Агробізнес».

Сергій Кондратюк, журнал «Агроном»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2015

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Фузаріозний вілт, або синдром раптової смерті сої

Сьогодні у світі сою вирощують понад 60...

Забур’янення посівів сої під впливом систем обробітку ґрунту та удобрення

Через сповільнений ріст на початкових етапах розвитку...

Тривалість вегетаційного періоду сої залежно від строків сівби

Вдалий підбір сорту є на сьогодні найдоступнішим...

Погода

Kyiv
хмарно
8.2 ° C
11.5 °
7 °
86 %
3.4kmh
100 %
Пт
10 °
Сб
19 °
Нд
22 °
Пн
23 °
Вт
20 °